Menu
Sepetim

PWM ŞARJ KONTROL CİHAZI

Solar Şarj Kontrol Cihazı Nedir ?

Adından da anlaşılacağı gibi, bir solar şarj kontrol cihazı , güneş panelinde kullanılan jel akünün şarj edilmesini kontrol eden bir güneş paneli sisteminin bir bileşenidir. Solar şarj kontrol cihazları, jel akünün uygun oranda ve uygun seviyede şarj edilmesini sağlar. Bir şarj kontrol cihazı olmadan, jel aküden gelen güçten zarar görebilir ve ayrıca güneş parlamadığında güneş panellerine güç sızdırabilir.

SOLAR ŞARJ KONTROL CİHAZI

Solar şarj kontrol cihazı, jel akünün güneş panellerinin çıkışını kullanarak güvenli bir şekilde şarj olmasını ve boşalmasını sağlar.

- Güneş panellerinin doğru akım (DC) çıkışına bir solar jel akü bağlanacağı her zaman bir şarj kontrol cihazı gerekir; çoğunlukla küçük şebeke dışı sistemlerde.

- İki tür şarj kontrol cihazı, PWM şarj kontrol cihazı ve MPPT şarj kontrol cihazı.

PWM şarj kontrol cihazı daha ucuzdur, ancak daha az verimlidir ve birkaç güneş paneli ve pil içeren küçük şebeke dışı sistemler için çok uygundur.

MPPT şarj kontrol cihazı daha pahalı ve daha verimlidir ve küçük bir eve veya kabine güç sağlayabilen daha büyük şebeke dışı sistemler için iyidir.


Solar şarj kontrol cihazına kimin ihtiyacı var?

Bir akü güneş panellerinin doğru akım (DC) çıkışına bağlanacağı her zaman bir şarj kontrol cihazı gereklidir. Çoğu durumda bu , bir karavan veya kabindeki güneş panelleri gibi küçük bir şebeke dışı kurulum anlamına gelir.

Bir evin veya işyerinin çatısında bulunan mevcut bir şebekeye bağlı güneş enerjisi sistemi için pil yedeği sağlamayı amaçlayan şarj kontrol cihazları da vardır. Bu uygulama, yüksek voltajlı bir şarj kontrolörü gerektirir ve genellikle güneş enerjisi çıkışının bir kısmını şarj kontrol cihazı aracılığıyla yönlendirmek için sistemin yeniden kablolanmasını içerir.

Solar şarj kontrol cihazı nasıl çalışır?

Panellerden gelen gücün aküye güvenli ve etkili bir şekilde ulaşmasını sağlamak için güneş panelleri ve aküler arasına bir solar şarj kontrol cihazı bağlanır. Jel Akü, cihazları çalıştırmak için DC gücünü AC'ye çeviren bir inverterle beslenir.

Şebekeden bağımsız bir güneş sisteminde bir şarj kontrol cihazı nasıl çalışır?

Bir solar şarj kontrol cihazının dört ana işlevi şunlardır:

Güneş panellerinden gelen gücü kabul edin

Aküye gönderilen güç miktarını kontrol edin

Aşırı şarjı önlemek için pilin voltajını izleyin

Gücün yalnızca güneş panellerinden pillere akmasına izin verin

Pil şarj olurken voltajı bir sınıra kadar artar. Bu sınırın üzerinde ek bir şarj uygulanırsa pil zarar görebilir. 

Bir solar şarj kontrol cihazının ana işlevi, aküye gönderilen güç miktarının aküyü şarj etmeye yetecek kadar, ancak akü voltajını güvenli bir seviyenin üzerine çıkaracak kadar fazla olmamasını sağlamaktır. Bunu, pilin voltajını okuyarak ve pili tamamen şarj etmek için ne kadar ek enerji gerektiğini hesaplayarak yapar.

Şarj kontrol cihazının bir diğer önemli işlevi de akımın güneş panellerine geri dönmesini engellemektir. Güneş parlamadığında, güneş panelleri herhangi bir voltaj üretmez. Elektrik yüksek voltajdan düşük voltaja aktığı için , pildeki güç, onu durduracak hiçbir şey olmasaydı güneş panellerine akardı. Bu potansiyel olarak hasara neden olabilir. Şarj kontrol cihazında, gücün bir yönde akmasına izin vererek elektriğin panellere geri beslenmesini önleyen bir diyot bulunur.

Şarj kontrol cihazı türleri

Pwm Şarj Kontrol Cihazı Nedir ?

Pwm Şarj Kontrol Cihazı , güneş panelleri ve bir batarya arasındaki güç akışını kontrol etmenin en basit ve en ucuz otomatik yoludur.  

Bir Pwm Şarj Kontrol Cihazı , güneş panellerinden gelen ortalama voltajı azaltmak için güç akışını saniyede yüzlerce kez açıp kapatarak (yani güç "darbeleri" göndererek) pilin hiçbir zaman maksimum voltajından daha fazla şarj edilmemesini sağlar. Darbelerin genişliği, ortalama çıkış voltajını azaltır.

MPPT Pwm Şarj Kontrol Cihazı Nedir ?

Bir Mppt Şarj Kontrol Cihazı , güneş panellerinden gelen gücü, akü için doğru giriş voltajındaki teorik en yüksek verimli çıkışa uyacak şekilde dönüştürerek çalışır. Şarj kontrol cihazı bunu, akünün kabul edebileceği bir voltajda maksimum akımın akabileceği noktayı hesaplayarak ve ardından güneş paneli çıkışını bu voltaj ve akım karışımına dönüştürerek yapar.

MPPT şarj kontrol cihazlarının başlıca avantajları, daha yüksek verimlilik ve daha yüksek voltajlı güneş dizileri ile uyumluluktur. Bu, kontrol cihazının amper değeri sınırları içinde kaldığınız sürece, 12 V'luk bir aküye seri bağlanmış daha büyük bir güneş paneli ile şarj edebileceğiniz anlamına gelir.

Gösterilen: 1 ile 6 arası, toplam: 6 (1 Sayfa)
Kişisel verilerin korunması hakkında aydınlatma metnimizdeki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırıyoruz. Detaylı bilgi almak için inceleyiniz.