Menu
Sepetim

MC4 KONNEKTÖR

MC4 Bağlayıcı nedir ?

Güneş Paneli Kabloları bağlantıları için MC4 konnektörlerine ihtiyacımız var.

MC4 Klemensler piyasada Mc4 klemens, güneş enerjisi paneli prizi, güneş paneli jakı, mc4 bağlantı klemensi, güneş paneli klemensi, ges konnektörü veya güneş enerjisi kablo birleştirme aparatı olarak çeşitli isimlere sahiptir. Farklı türde güneş paneli konektörleri MC4 konektörü vardır. Aşağıda çeşitleri inceleyelim.

Solar Mc4 Konnektör Seti - tekli bağlantı - 1 dişi 1 erkek

Solar Y Branşman Paralel Klemens Seti- 2-Telli Bağlantı- 1 dişi 1 erkek

Solar T Branşman Paralel Klemens Seti - 3 Pinli Bağlantı - 1 dişi 1 erkek

Solar Mc4 Bağlantı Seti

Solar Y Şube Paralel Konnektörü

Solar Mc4 Çoklu İletişim

MC4 Konnektörleri Nasıl Monte Edilir?

1. İlk olarak solar kablonun ucu ortalama 10 mm uzunluğunda açılır. Bunu yaparken kablonun iletken kısımlar olan üç kısmının zarar görmemesi gerekir. Bu işleme kablo sıyırma denir. Kablo sıyırma için özel aletler satılmaktadır. Piyasadaki birçok markadan kablo sıyırma aletleri satın alabilirsiniz.

2. Konnektörlerin içinde iletimi sağlayan pinler vardır. Pimi solar kabloya monte etmemiz gerekiyor. Bu işlem için bağlayıcı pense aracı kullanılır. Piyasada bulunan birçok markadan bağlayıcı pense aletleri satın alabilirsiniz.

3. MC4 Pinini solar kabloya monte ettikten sonra pin kablosunu konnektöre doğru itiyoruz. Bu süreçte “klik” sesi duyduğunuzda doğru yapmışsınız yani pin konnektöre doğru yerleştirilmiş demektir.

4. Tüm işlemler bittikten sonra rakorumuzu rakor sıkma anahtarı ile sıkıyoruz. Bunun amacı su ve nem yalıtımı sağlamaktır.

MC4 Konnektörü Sisteme Nasıl Bağlanır?

Solar Mc4 konnektör tekli bağlantı seti ve Solar Y şube paralel konnektör 2 bağlantı seti için lütfen örnek kurulum şemasına bakın.

Solar Mc4 Konektörü Nasıl Bağlanır

Solar T branşman paralel konnektörü 3 bağlantı seti için lütfen örnek kurulum şemasına bakın.

MC4 konnektörünün nasıl monte edildiği sistem için çok önemlidir. Mc4 konektörünü aldıktan sonra, düzgün bir şekilde monte etmek gerekir.

Solar kablonuzun kaç mm olduğunu bilmeniz gerekir. Bu kablolar 4mm, 6mm, 10mm gibi çaplarda üretilmektedir. Solar kablonuzun çapını ürünü satın aldığınız firmadan veya kablodan öğrenebilirsiniz.

MC4 Konektörü İle Ortaya Çıkabilecek Tehlikeler / Arızalar Nelerdir ?

Kalitesiz MC4, uzun vadede sizin için tehlike yaratabilir. Yüksek sıcaklıklarda konektörler yapışabilir ve elektrik iletimini kesebilir. Konnektörler UV ışınlarının etkisi altında dağılmaya başlayabilir. Montaj hatalarından dolayı oluşabilecek gevşek solar kablo/pim bağlantısı, solar kablonun yerinden çıkması, elektrik çarpması, ısınma ve bunun sonucunda yangın riskine neden olabilir.

Solar MC4 Konnektör Fiyatı Nedir ?

MC4 konnektör fiyatları kalitesi ile doğru orantılı olarak değişkenlik göstermektedir. GES saha kurulumlarında kullanılan klemens fiyatları ile şebekeden bağımsız elektrik üretim sistemlerinde kullanılan solar klemens fiyatları değişiklik göstermektedir.

MC4 Konnektör Sıkma Pensesi Seti

Kablo Sıyırma Bağlantı Pensesi

Solar Kablo - Güneş Enerjisi Kablosu Nedir?

Güneş enerjisi üretim sistemlerinde montaj bağlantı elemanları seçimi dikkatli yapılmalıdır. Kaliteli güneş paneli konnektörü ve kaliteli güneş enerjisi kablosu kullanmak sistemden verim alabilmek için çok önemlidir.

Güneş kabloları; Güneş Paneli Kablosu, Güneş Enerjisi Kablosu, Pv1 F Kablosu, Fotovoltaik Kablo, DC Solar Kablosu olarak da bilinmektedir. Güneş enerjisinden elektrik üreten sistemlerde kullanılan özel kablolara güneş kabloları denir. Güneş kablosu , güneş panellerinin ürettiği enerjiyi eviriciye (invertör) iletir.

Solar Kablo Nerelerde Kullanılır?

Solar kablolar güneş enerjisi üretim sistemlerinde kullanılmaktadır. Solar Paneller ile Solar Inverter arasında enerji iletimini sağlar .

Güneş Enerji Paneli Kablo Seçimi Nasıl Yapılır?

Solar Panel Solar Kablo seçerken dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır .

•Solar kablolar aşırı sıcak ve soğuğa dayanıklı olmalıdır.

•Solar kablolar yangın riskine dayanıklı olmalıdır.

•Solar kablolar mekanik etkilere dayanıklı olmalıdır.

•Solar kabloların standart uygunluk raporları olmalıdır. ( EN 60364-7-712 gibi)

Solar Kablo Yapısı 

Solar Kablo Fiyatları? Solar PV Kablo Fiyatları Nedir?

Solar kablo fiyatları ürün kalitesine göre değişmektedir. Solar kablolar metre bazında fiyatlandırılmalıdır. Solar kabloların iç çaplarına göre çeşitlenmektedir. Güneş paneli çeşitleri de fiyatlandırmayı değiştiriyor. Güneş paneli kablo fiyatlarını öğrenmek için sitemizi inceleyiniz.

6mm Solar Kablo Fiyatları?

Solar Kablolar çaplarına göre tiplere ayrılmaktadır. Güneş enerjisi elektrik üretim sistemlerinde en çok kullanılan güneş kablosu 6mm'dir. 6mm solar kablo fiyatları için lütfen web sitemizi inceleyiniz.

Kırmızı Solar Kablo ile Siyah Solar Kablo Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kırmızı Solar Kablo ile Siyah Solar Kablo arasında fark yoktur. Montaj kolaylığı için renkli olarak üretilmiştir.

Kırmızı Solar Kablo

Siyah Solar Kablo

Solar Kablo Kaç mm Olmalıdır?

2mm, 4mm, 6mm ve 10mm olarak farklı solar kablo çeşitleri bulunmaktadır. Solar kablo, kuracağınız solar sisteme göre seçilmelidir. Güneş enerjisi sistemi amperajına ve sistem mesafesine bağlı olarak 4 mm solar kablo, 6 mm solar kablo ve 10 mm solar kablo kullanılabilmektedir.

Solar Kablo Yerine Normal Kablo (DC Kablosu Yerine AC Kablosu) Kullanılır mı?

Solar kablo yerine normal kablo yani DC kablo yerine AC kablo kullanılmamalıdır. Kullanılırsa verim düşer, sistemin ömrü azalır, yangın çıkma riski vardır.

AC Solar Kablo ile DC Solar Kablo Arasındaki Fark Nedir?

AC Alternatif akımdır ve DC doğru akımdır. AC'de akım şiddeti yön ve zamana bağlı olarak değişirken, DC'de akım şiddeti hep aynı yönde ve sabittir.

MC4 TEKLİ KONNEKTÖR MC4 konnektör panel ile solar kabloyu bir birine sağlamayı sağlayan bir aparattır. Bazı işi bilen arkadaşlar mc4 konnektör kullanmadan direk kabloları bantlayarak bağlantı sağlıyorlar ama bu çözüm tabiiki yanlıştır. Doğru olanı kesinlikle ve kesinlikle mc4 konnektör kullanma..
51,92TL
Vergiler Hariç:43,26TL
MC4 ÇİFTLİ PARALEL KONNEKTÖRMC4 konnektör panel ile solar kabloyu bir birine sağlamayı sağlayan bir aparattır.Bazı işi bilen arkadaşlar mc4 konnektör kullanmadan direk kabloları bantlayarak bağlantı sağlıyorlar ama bu çözüm tabiiki yanlıştır.Doğru olanı kesinlikle ve kesinlikle mc4 konnektör kullanm..
190,36TL
Vergiler Hariç:158,63TL
Mc4 3 Lü Paralel KonnektörMC4 konnektör panel ile solar kabloyu bir birine sağlamayı sağlayan bir aparattır.Bazı işi bilen arkadaşlar mc4 konnektör kullanmadan direk kabloları bantlayarak bağlantı sağlıyorlar ama bu çözüm tabiiki yanlıştır.Doğru olanı kesinlikle ve kesinlikle mc4 konnektör kullanmak..
346,11TL
Vergiler Hariç:288,42TL
Marka: STAUBLI
Staubli-Multi-Contact MC4 Konnektör Set(KBT4 + KST4)MultiContact (by Staubli) MC4 güneş panel konnektörleri ; 4 mm /6 mm² kesitli solar kabloların montajı için kullanılabilirMC4 konnektör sayesinde solar kablolar arası bağlantı hızlı, kolay ve hassas bir şekilde sağlanır.IP68 koruma sınıfına sahip M..
94,73TL
Vergiler Hariç:78,94TL
Gösterilen: 1 ile 4 arası, toplam: 4 (1 Sayfa)
Kişisel verilerin korunması hakkında aydınlatma metnimizdeki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırıyoruz. Detaylı bilgi almak için inceleyiniz.